پاسخ آرام و دردناک ایران به رژیم صهیونیستی

هفته‌های آخر حضور ترامپ در کاخ سفید، با ماجراجویی‌های گاه و بیگاه رژیم صهیونیستی علیه ایران توأم بوده است. انتشار اخباری در خصوص چند مرحله حملات هوایی تل آویو علیه نیروهای تحت حمایت ایران در خاک سوریه و یا گمانه ‌زنی­ هایی مبنی بر دست داشتن صهیونیست­ها در چندین مورد خرابکاری و حملات تروریستی در خاک ایران، اذهان عمومی را به سمتی سوق داده که گویا جسارت رژیم صهیونیستی در ماجراجویی علیه جمهوری اسلامی ایران، حد و مرزی نمی­شناسد!

مطالعه و بررسی الگوی رفتاری ایرانیان نشان می­دهد که شاید صبور باشند اما سیلی دشمنانشان را با مشت آهنین پاسخ می­دهند. 8 سال جنگ، 40 سال تحریم ­های اقتصادی، چندین مرحله عملیات تروریستی و ایران هراسی گسترده رقبای منطقه­ ای در افکار عمومی جهان، نه تنها نتوانسته مردم ایران را به زانو درآورد؛ بلکه ایرانی­ ها در تمام این عرصه­ ها با غروری شگفت انگیز ایستاده­ اند و بلکه در بسیاری از موارد هم پاسخ­ های درخور و کوبنده ­ای را به حریفانشان داده ­اند.

با ذکر این مقدمه، حالا سوال اینجاست که پاسخ ایران به ماجراجویی­ های امنیتی – نظامی اسرائیل چیست؟ آیا ایرانی­ها واقعاً واکنشی در قبال تل آویو از خود نشان نمی­دهند؟ برای پاسخ به این سوال، به یک فرمول راهبردی با متغیر زمان نیاز داریم!

جمهوری اسلامی ایران مانند هر کشور دیگری، یک سری مؤلفه­ های تهدید را برای خود شناخته و طبقه بندی کرده و طبیعتاً برای حراست از منافع ملی خود، برنامه ریزی­ های مناسبی را برای برطرف کردن این مؤلفه­ های تهدید، انجام داده است. رژیم صهیونیستی یکی از تهدیدات مهم علیه منافع ملی ایران بوده است.

تهران برای مقابله با رژیم صهیونیستی، لایه ­ها و مسیرهای متنوعی را طراحی کرده است که تاکنون برخی از آنها علنی شده است. تعامل سازنده با حزب ا… لبنان، گروه­ های فلسطینی و حتی نفوذ جاسوسان و مهره­ های وابسته به تهران در ساختار حکومتی اسرائیل از جمله کارت ­های طلایی ایران بوده است.

اما تازه ­ترین و شاید پیچیده ­ترین لایه تقابلی ایران و اسرائیل را باید در لابه­ لای امواج خروشان و گرم آب­ های اطراف شبه جزیره عربستان جستوجو کرد! جایی که ایران مهره­ های خود را به شکلی هوشمندانه و بیرحمانه در برابر رژیم صهیونیستی و متحدان منطقه ­ای اش آرایش داده است.

چندین سال از شروع بحران یمن و دخالت نظامی عربستان و متحدانش در این کشور می­ گذرد؛ اما در عین ناباوری محافل سیاسی و نظامی جهان، یمن همچنان در برابر دشمنان خود مقاومت می­کند. در این اواخر هم کار به جایی رسیده که دوستان یمنی ایران، حملاتی را به عمق خاک عربستان و امارات طرح ریزی و اجرا می­ کنند و شریان­ های اعتبار سیاسی و اقتدار نظامی این کشورها را در زمین، آسمان و دریا به چالش می­ کشند.

اما چگونه ممکن است که یمن علی­رغم محاصره گسترده و فشرده دشمنانش، همچنان به مبارزه ادامه دهد؟ مایحتاج یمن چگونه تأمین می­شود؟

برای پاسخ به این سوال شاید بهتر باشد ظرفیت­ ها و مهره ­های بازی نشده این شطرنج را در صف تهران مرور کنیم. شطرنج باز ما در تهران در مسئله داعش، سردار سلیمانی و سپاه قدس  را بکار گرفت. در مسئله هسته ­ای و دیپلماسی بین المللی، به همین نحو سرمایه گذاری سنگینی کرد؛ و در بحث اطلاعاتی هم ید طولایی را از خود نشان داده…

اما مهم­ترین بازیگر دریایی تهران کیست؟ چه کسی می ­تواند نفوذ تهران را در آنسوی مرزهای دریایی اعمال کند؟ شاه مهره ­ی دریایی ایران کیست؟

در اولین نگاه به ساختار قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران، نام یک مرد در ذهن متبادر می شود: ((دریادار حبیب ا… سیاری)). مرد شماره یک و مؤثرترین چهره دریایی ایران که از 20 سال قبل تا کنون سیادت دریایی ایران را بر آب­های گرم خلیج فارس و اقیانوس هند، را فرماندهی کرده است.

با کنار هم قرار دادن تکه­ های پازل اطلاعاتی می­ توان به این نتیجه رسید که دریادار سیاری شاه مهره­ ی شطرنج تهران با اسرائیل است که تاکنون بنا به دلایلی از دید رسانه ­ها پنهان مانده است. به نظر می­ رسد که بازیگران اصلی در تهران، تمایلی به جلب توجه عمومی به این برگ برنده خود ندارند و در سکوت خبری کامل او را روانه میدان مبارزه به حریفان صهیونیست خود کرده­ اند.

بیش از سه دهه ایفای نقش در حوزه قدرت دریایی منطقه غرب آسیا، باعث شده تا دریادار سیاری یک وزنه مهم در محافل نظامی – امنیتی منطقه باشد. سیستم قبایلی اعراب جنوب شبه جزیره عربستان از زمانی که اولین ناوهای ایرانی را با فرماندهی دریادار سیاری در سواحل خود مشاهده کردند، وارد روابط پیچیده­ ای با او شدند.

امروز هیچ بعید نیست که دریادار سیاری از همین روابط برای تأمین و تجهیز یمنی ­ها استفاده کند. اگر این تئوری واقعیت داشته باشد، حملات هدفمند و دقیق یمنی­ ها به نقاط و محموله­ های حساس عربستان و امارات (به عنوان متحدان اصلی اسرائیل در منطقه) هم خود به خود معنی­ دار می ­شود؛ چراکه ترتیب و توالی زمانی این حملات دقیقاً مصادف بوده با ماجراجویی­ های رژیم صهیونیستی علیه محور مقاومت و خصوصاً ایران…

نکته جالب ماجرا اینجاست که در تمام این مدت، رسانه­ ها و افکار عمومی، پاسخ تهران به تل آویو را در گستره ­ی جغرافیایی عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و حتی خود اسرائیل جستوجو می­ کردند؛ غافل از اینکه سران تهران بارها اعلام کرده بودند که مکان و زمان پاسخ­ های ایران به ماجراجویی دشمن، غافلگیرانه و غیر منتظره خواهد بود!

حال سوال اینجاست که آیا بازیگران اصلی تهران، همچنان به بازی چراغ خاموش با برگ برنده خود ادامه می­دهند؟ البته تجربه تلخ شهادت سردار سلیمانی، احتمالاً اتاق فکر رسانه ­ای را در تهران مجاب کرده که نامی از دریادار سیاری مطرح نشود…

6 دیدگاه برای «پاسخ آرام و دردناک ایران به رژیم صهیونیستی»

 • ژانویه 15, 2021 در t 6:44 ب.ظ
  Permalink

  هیچکس فکرشم نمیکرد
  خیلی غافلگیر کننده بود

  پاسخ دادن
 • ژانویه 15, 2021 در t 6:46 ب.ظ
  Permalink

  چطور ممکنه فرمانده نظامی یک کشور بیگانه با شیوخ قبایل حاشیه خلیج فارس ارتباط برقرار کرده باشه؟!

  پاسخ دادن
  • فوریه 23, 2021 در t 2:11 ب.ظ
   Permalink

   سلام
   از توجه شما نسبت به مطلب متشکرم.
   قدرت نرم ایران رو دست کم نگیرید. پایگاه اجتماعی سردار شهید سلیمانی در عراق و سوریه رو فراموش کردید؟

   پاسخ دادن
 • فوریه 5, 2021 در t 9:07 ق.ظ
  Permalink

  در هر صورت من احساس میکنم زحمات این دریادار بزرگ داره ازش چشم‌پوشی میشه.

  این درست نیست که مثل سردار سلیمانی بعد از خدایی نکرده شهادت یا فوتشان توسط مردم شناخته بشوند.
  مردم باید همین الان ایشان رو درست بشناسند و در زندگیشون از زحمات شون توسط مردم قدردانی شه یک تشییع جنازه میلیونی خوبی و ولی اگر به جاش یک تشویق عمومی برای سردار سیاری و برادران ارتشی وجود داشته باشه خیلی بهتره

  پاسخ دادن
 • فوریه 13, 2021 در t 9:47 ب.ظ
  Permalink

  چرا دیدگاه من رو منتشر نمیکنید؟

  پاسخ دادن
  • فوریه 23, 2021 در t 2:13 ب.ظ
   Permalink

   سلام مجدد خدمت شما مخاطب محترم
   عذرخواهی من رو بخاطر تأخیر پذیرا باشید.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *