موشک‌های 60 ساله ارتش ارمنستان/ بررسی تسلیحات جنگ قره باغ

موشک بالستیک البروس R 17 که در کشورهای غربی اغلب آن را به نام اسکاد B می‌شناسند.

البروس R17 یا SS-1 اسکاد B برای اولین بار در سال 1962 میلادی به عنوان نسخه به روز رسانی شده­ی اسکاد A معرفی شد و بعدها یعنی در سال 1965 در برخی کشورهای اروپایی و غرب آسیا به خدمت گرفته شد.

پیشرانه­ی اسکاد B از نوع سوخت مایع است که برد عملیاتی معادل 300 کیلومتر را برای این موشک بالستیک فراهم می­کند.

این موشک باستیک، از یک سکوی پرتاب خود کششی (TEL) شلیک می­شود و فرآیند روانه کردن آن معمولاً تا حدود یک ساعت به زمان نیاز دارد.

طول موشک 11 متر و بیشترین قطر آن چیزی در حدود 80 سانتیمتر است.

وزن موشک بدون سوخت، چیزی در حدود 2 تن و وزن آن با سوخت مایع 5 تن و 862 کیلوگرم است. همچنین کلاهک جنگی قابل نصب بر روی اسکاد B به تنهایی یک تن وزن دارد.

بد نیست بدانید که اسکاد B قابلیت حمل کلاهک­های اتمی با قدرت 100kt را دارد. این موشک همچنین می­تواند با کلاهک­های سوختار شدید (1016kg)، شیمیایی (985kg) و بمب خلاء هم مجهز شود.

چنانکه اشاره شده، برد نهایی این موشک 300 کیلومتر و حداقل فاصله شلیک تا هدف هم 50 کیلومتر است. از لحظه شلیک اسکاد B تا اصابت به هدف، تنها 5 دقیقه زمان فاصله است.

موشک اسکاد B از یک سیستم ناوبری اینرسی استفاده می­کند که در نتیجه، به لحاظ استانداردهای امروزی، می­توان آن را موشکی غیر دقیق ارزیابی و طبقه بندی کرد. شعاع آماج (یا به عبارتی دقت اصابت) این موشک به هدف یک دایره 450 متری است!

اینفوگرافی موشک اسکاد B

اسکاد B معمولاً روی شاسی خودروی چرخدار MAZ-543A محمول می­شود. این خودرو با 525 اسب بخار قدرت در مسیرهای جاده­ای سرعتی بالغ بر 45 کیلومتر بر ساعت دارد و در زمین­های ذوعارضه نیز تا 15 کیلومتر بر ساعت می­تواند حرکت کند.

هر لانچر اسکاد در جریان مأموریت، باید با یک سری خودروهای پشتیبانی، همراهی شود. از جمله این خودروهای پشتیبانی می­توان به خودروی مهمات گذاری، تانکر سوخت، جرثقیل، خودروی فرماندهی، خودروی استقرار (بیل مکانیکی) و خودروی مخصوص حمل کلاهک جنگی اشاره کرد. همچنین در طول دوران جنگ سرد، معمولاً یک دستگاه خودروی رفع آلودگی (مخصوص مقابله با حملات شیمیایی یا میکروبی) هم لانچر اسکاد را همراهی می­کرد.

سالهاست که ارتش روسیه، اسکاد B را از خدمت خارج کرده اما هنوز تعداد زیادی از کشورها در جهان، از این موشک بالستیک استفاده می­کنند و حتی برخی از کشورها نیز نسخه­هایی از همین موشک را با اعمال تغییرات و به روز رسانی­هایی تولید می­کنند.

ارمنستان یکی از کشورهایی است که هنوز از نسخه قدیمی البروس R17 ساخت شوروی استفاده می­کند و از آن برای هدف قرار دادن تأسیسات نظامی آذربایجان در پشت خط مقدم جبهه، بهره می­برد.

مترجم: علی فولادی نیا

برگرفته از مجله نظامی جبهه جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *