تاکتیک خلاقانه ارتش آذربایجان (پهپاد 80 ساله‌ای که آذربایجانی‌ها بجای موشک کروز استفاده می‌کنند)

رصد و پایش اخبار و گزارش­ های جنگ قره باغ، حاکی از آنست که از 27 سپتامبر تا کنون، چندین فروند هواپیمای آنتونوف An-2 آذربایجانی توسط ارمنستان سرنگون شده.

بد نیست بدانید که آنتونوف An-2، یک هواپیمای دوباله است که در سال 1946 یعنی 74 سال قبل توسط شرکت آنتونوف در شوروی سابق طراحی و به صورت انبوه به تولید رسید. این هواپیما بیشتر در مصارف غیر نظامی مثل کشاورزی کاربرد داشت.

دوام و کارایی بالا، قدرت حمل بار مناسب و قابلیت پرواز و فرود در باندهای پروازی ذوعارضه سبب شده تا این هواپیما تا سال 2001 کماکان در خط تولید شرکت آنتونوف باقی بماند! و هم اکنون نیز توسط برخی مشتری های غیر نظامی و حتی نظامی در جهان مورد استفاده قرار بگیرد. هرچند که شاید نتوان آن را یک هواپیمای نظامی ایده آل به شمار آورد.

حال سوال اینجاست که چرا ارتش آذربایجان از هواپیمایی که 74 سال پیش طراحی و ساخته شده، در جنگ قره باغ استفاده می کند؟!

به گزارش روزنامه ایزوستیا (چاپ روسیه) و بنا بر یک سری اخبار تایید نشده، باکو تعداد قابل توجهی از این هواپیما را مجهز به سیستم های ناوبری بدون سرنشین کرده و از این هواپیمای قدیمی و البته ارزان قیمت، به عنوان پهپاد انتحاری استفاده می کند.

ارتش آذربایجان هواپیمای An-2 را با مقادیر قابل توجهی سوخت اضافه و مواد منفجره بارگیری می کند؛ سپس با استفاده از سیستم های ناوبری بدون سرنشین، این پهپادهای انتحاری غول پیکر را راهی اهداف از پیش تعیین شده می کند.

شواهد و قرائن حاکی از آنست که آذربایجان از این هواپیما به عنوان پهپاد انتحاری در جنگ قره باغ استفاده می کند. البته اخباری هم مبنی بر اینکه آنتونوف An-2 اقدام به پرتاب بمب نموده، هم موجود است.

اما قطعا تا به حال این مطلب به ذهن شما رسیده که خب این هواپیمای قدیمی، یک هدف بزرگ و راحت برای سیستم های پدافندی ارمنستان است! و احتمالا در بسیاری از موارد قبل از اینکه فرصتی برای هدف قرار دادن اهدافش پیدا کند، توسط سامانه های پدافندی شناسایی و منهدم می شود! به همین دلیل یک سناریوی عملیاتی دیگر هم برای این پهپاد غول پیکر خلاقانه وجود دارد. An-2 می تواند به عنوان یک پهپاد شناسایی کارآمد نقش آفرینی کند! وقتی این غول پیر پر سر و صدا در آسمان منطقه نبرد ظاهر می شود، پدافند ارمنستان به راحتی و از ترس حملات انتحاری مرگ بار و مخرب این پرنده قدیمی و ارزان، آن را هدف قرار می دهند؛ غافل از اینکه با شلیک به سمت این هدف کاذب، موقعیت خود را برای حملات بعدی و البته اصلی پهپادهای آذربایجانی، آشکار کرده اند…

آذربایجانی ها می توانند برای تبدیل An-2 قدیمی به پهپادی مرگبار و مخرب، این هواپیما را با ساده ترین سیستم ناوبری ماهواره ای مجهز کنند تا بتواند مسیر مشخصی را طی نموده و به اهداف ثابت حمله کند. البته ارتش آذربایجان تا این لحظه استفاده انتحاری از An-2 را تکذیب کرده اما استفاده از انواع دیگر پرنده های بدون سرنشین را هم رد نکرده است.

بر اساس نظر کارشناسان نظامی، قدرت تخریب پهپادهای انتحاری An-2 را می توان با موشک های کروز مقایسه کرد؛ اما ابعاد بزرگ و سرعت حرکت پایین این هواپیما، آن را به هدفی آسان برای هر نوع سامانه پدافندی مبدل می کند. گواه این مدعا نیز تعداد قابل توجه An-2 های سرنگون شده توسط پدافند ارمنستان است.

اخیرا ویدئویی توسط وزارت دفاع ارمنستان منتشر شده که نشان می دهد 2 فروند از An-2 های آذربایجان توسط پدافند ارمنی ها مورد اصابت قرار گرفته و پس از شعله ور شدن در آسمان، سقوط می کنند. نکته جالب توجه درباره این فیلم اینست که در آن خروج هیچ خلبانی به چشم نمی خورد. همچنین شایان ذکر است که هیچ جسدی هم در محل سقوط An-2 های آذربایجانی یافت نشده است.

گزارش های واصله حاکی از آنست که تا امروز 18 فروند پرنده در جریان جنگ قره باغ سرنگون شده اند اما در هیچ گزارشی به نوع آنها اشاره نشده است. پیش تر البته جمهوری قره باغ از انهدام دو فروند سوخو 25 و میگ 29 آذربایجان خبر داده بود اما تصاویری که از این اخبار انتشار یافته، به نظر می رسد که حاوی بقایای پهپادها و آنتونوف An-2 بوده باشد.

یک سناریوی دیگر هم محتمل است و آن اینکه عموما دیده شده که آنتونوف An-2 در ماموریت های نظامی مربوط به امور شناسایی، ارتباطات و لجستیک به کار رفته باشد. البته سوابقی مبنی بر تجهیز An-2 با بمب های 250 کیلوگرمی یا راکت های غیر هدایت شونده نیز وجود دارد. در روسیه نیز هنوز از این هواپیما برای آموزش چتربازان استفاده می شود.

این احتمال قوی وجود دارد که آذربایجان با کمک ترکیه و یا به تنهایی، این هواپیمای ارزان قیمت و سهل الوصول را مبدل به نوعی موشک هدایت پذیر دقیق کرده باشد. موشکی با قدرت تخریب بالا اما به مراتب ارزان تر از موشک های کروز رایج…

مترجم: علی فولادی نیا

برگرفته از مجله نظامی انگلیسی زبان جبهه جنوبی

2 دیدگاه برای «تاکتیک خلاقانه ارتش آذربایجان (پهپاد 80 ساله‌ای که آذربایجانی‌ها بجای موشک کروز استفاده می‌کنند)»

 • نوامبر 7, 2020 در t 7:21 ق.ظ
  Permalink

  هر جنگی دانشگاهی از تاکتیک های جدید است
  سوریه استقاده از تکنیکال و انتحاری و قره باغ هم پهپاد…

  پاسخ دادن
 • ژانویه 13, 2021 در t 7:42 ب.ظ
  Permalink

  جنگ آذربایجان و ارمنستان اهمیت پهپاد را مشخص کرد. فرماندهان ارتش و سپاه باید بیشتر روی پهپادی تمرکز کنند.

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *