بررسی رویکرد نظامی ایران به عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی

رویکرد نیروهای مسلح به عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل

اواخر مرداد بود که رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به توافق اخیر اماراتی‌ ها با رژیم صهیونیستی واکنش نشان داد و گفت: قطعا رویکرد ملت ایران به این کشور همسایه از اساس تغییر خواهد کرد و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی نیز به این کشور با محاسبات دیگری نگاه خواهند کرد و چنانچه اتفاقی در منطقه خلیج ‌فارس بیفتد و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دچار خدشه هرچند اندک شود ما آن را از چشم کشور امارات متحده عربی می‌ بینیم و تحمل نخواهیم کرد. سرلشکر باقری تصریح کرد: توصیه می‌کنیم که تا دیر نشده است کشور امارات متحده عربی نسبت به این تصمیم تجدید نظر کند و مسیری را ادامه ندهد که به ضرر امنیت منطقه و کشورش باشد که این قابل پذیرش نیست.

نکته اول:

تعامل کشورهای همسایه ج.ا.ا با رژیم صهیونیستی مسئله تازه­ ای نیست. قبلاً و در سال­های گذشته شاهد افزایش سطح مراودات آشکار و حتی تعامل سیاسی و نظامی کشورهایی نظیر جمهوری باکو و گرجستان با تل آویو بوده ­ایم. کم و کیف و مسیری که روابط این کشورها با رژیم صهیونیستی طی کرده، نشان می­دهد که سایه ج.ا.ا بیش از آنچه که رسانه ­های معاند نشان می­ دهد، بر انتخاب­ های کشورهای منطقه سنگینی می­ کند. گواه این مدعا نیز، خطوط قرمزی است که خصوصاً کشور آذربایجان علی رغم تمام وسوسه­ ها و جاه طلبی­ هایش، در تنظیم چارچوب روابط و تعاملات خود با رژیم صهیونیستی ترسیم کرده است. به نظر می­ رسد که جمهوری اسلامی ایران، توانسته به خوبی و به شکل مطلوبی همسایگان خود را درباره کم و کیف روابطشان با رژیم صهیونیستی توجیه کند.

نکته دوم:

اینکه چند دولت عربی، مسئله عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی را مطرح کردند، به نظر نمی­ رسد پیامد جبران ناپذیر و سنگینی برای ج.ا.ا در پی داشته باشد. چون این دولت­ ها حتی در شرایط فعلی از ثبات و آرامش مطلوبی برخوردار نیستند؛ چه برسد به اینکه بخواهند با وارد شدن به تخاصم شدید ج.ا.ا و رژیم صهیونیستی، هزینه­ های سنگین و جبران ناپذیری بپردازند. یک تحلیل­گر روس، مطلب جالبی درباره وضعیت این دولت­ ها بیان کرده که ذکر آن خالی از لطف نیست: ((کل اقتصاد امارات امروزه در ساختمان های بلندی ساخته شده که ستون هایشان در شن های روان است و این شن ها هر لحظه می توانند حرکت کنند و کل این برج ها را ظرف مدت کوتاهی قورت دهند، ماجرایی که شاید فقط به یک تلنگر بیشتر احتیاج نداشته باشد و قطعا ایرانی ها به خوبی می دانند در صورتی که مورد تهدید قرار گیرند چگونه این تلنگر را بزنند!))

پیشنهاد:

رویکرد نیروهای مسلح در قبال عادی سازی روابط دولت­های عربی با رژیم صهیونیستی، تاکنون بازخور مثبتی داشته است. اگر این رویکرد قاطعانه با رصد هوشمندانه همراه شود، می‌تواند فرصت­ های مغتنمی را برای حراست از امنیت ملی و تعمیق هاله بازدارندگی ج.ا.ا فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *